ערן פולק משתף במידע בנוגע לאתגרים של תכנון ובניית צימרים

אחד הבילויים האהובים ביותר על ישראלים במאה ה-21 הוא חופשה בצימר מפנק. בהתאם נבנו בשנים האחרונות צימרים רבים, ולא מעט אדריכלים, ובהם ערן פולק, צברו ניסיון רב בהתמודדות עם האתגר הייחודי של תכנון צימר והקמתו.

עץ או אבן?

ההחלטה הראשונה שעל האדריכל שמתכנן צימר לקבל היא חומר הגלם הבסיסי שממנו תיבנה יחידת הנופש, כשהאפשרויות הן עץ או אבן. ניתן כמובן לבחור גם בשילוב של שני חומרי גלם אלה, ובנוסף אחרי שבוחרים בעץ או באבן נדרשת בחירה בין סוגי עצים שונים או בין סוגי אבנים שונים. הבחירה היא בעיקרה אסתטית, על סמך ההעדפות של הלקוח, אבל כמובן שגם לנקודת המבט המקצועית של האדריכל ישנה משמעות. ערן פולק מקפיד בעיקר על בחירת חומר הגלם המתאים ביותר לסביבה שבה מוקם הצימר, ובנוסף מעדיף שימוש בעץ שהינו חומר גלם שמשתלב היטב בכל מקום, משרה על המרחב אנרגיות מבורכות של שורשיות, רוך וחוסן גם יחד וכן רומנטיקה (איכות שבאופן טבעי מוסיפה המון לכל מקום שמשמש לנופש).

עמידות

בנוסף לאיכויות האסתטיות של העץ, חשוב לקחת בחשבון שצימר אמור לשמש את בעליו במשך שנים רבות, ולהפגין עמידות מרבית גם בשימוש אינטנסיבי יחסית. בהתאם חשוב לבחור בעץ איכותי וחזק, ולקנות את הקורות במקום שמקפיד על טיפול מקצועי ונאות בכל קורה וקורה. זהו עוד יתרון של בניית צימרים עם ליווי אדריכלי מלא – מומחים מנוסים דוגמת ערן פולק יודעים בדיוק איפה כדאי לקנות כל סוג עץ. דגש חשוב נוסף הוא טיפול בעצים עוד לפני בניית הצימר, כך שהם ייהנו מהגנה מפני חרקים שעלולים להיות מזיקים וכן מפני פגעי מזג אוויר שונים.

המומחיות של ערן פולק – צימרים בהתאמה אישית

כשאנחנו מסתכלים על תמונה של צימר, ובפרט אם מדובר על צילום איכותי במיוחד, מיד צצות אצלנו בראש מחשבות חיוביות מאוד. שלווה, אהבה, פינוק, יציאה מהשגרה ונחת הן רק חלק מהאסוציאציות המידיות, אבל למרות שכל הצימרים נראים לנו דומים מבחינת המראה החיצוני ונבדלים זה מזה רק מבחינת הריהוט ורמת האבזור, בפועל ישנה חשיבות עצומה לתכנון נכון של הצימר.

למעשה תכנון לקוי של צימר עלול להפוך אותו לבלתי שמיש כמעט, ועל כן הכלל הכל כך חכם של חז"ל, "סוף מעשה במחשבה תחילה", תקף במיוחד לגבי בניית צימרים. בנוסף, לנוכח התחרות העזה בתחום התיירות, חשוב מאוד להקנות לכל צימר ייחוד – וזהו עוד אתגר משמעותי בעבודתו של אדריכל. הבסיס להתאמה אופטימלית של הצימר הוא קשב מלא להעדפות ולצרכים של בעל הצימר, והתחשבות בתנאים הסביבתיים כמו גם התבוננות מדוקדקת בצימרים באזור ומאמץ למצוא דרכים יעילות להקנות לצימר "שלנו" מראה מקורי וייחודי.

שילוב מושכל של כל המערכות החיוניות

עוד אתגר אדריכלי משמעותי במהלך תכנון צימרים והקמתם הוא שילוב מושכל של כל המערכות החיוניות ליחידת הנופש (או יחידת המגורים, שכן לעתים צימרים משמשים כמקום מגורים לכל דבר). בפרט נדרשת התייחסות מקיפה לתכנון נכון של מערכת האינסטלציה והכלים הסניטריים, מערכת החשמל, מערכת המיזוג והחימום, המטבח והבידוד מהסביבה (אגב, עץ נחשב לחומר גלם מבודד במיוחד, הן מפני חום/קור והן מפני רעש).

הוספת ג'קוזי לצימר

דגש נוסף מבחינת ערן פולק במסגרת בניית צימרים הוא התקנה נכונה של ג'קוזי, שהפך למרכיב סטנדרטי. האופציות הן התקנה חיצונית, שקועה או חצי שקועה, כשלא בכל מקום כל האופציות זמינות (עקב מגבלות שונות), ועוד מרכיב חשוב בתכנון האדריכלי הוא יצירת דק עץ מסביב לג'קוזי חיצוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *