ערן פולק, שותף ומנהל HAP INVESTMENTS, מסביר למה הוא מעדיף השקעות אחרות רבות על פני ניהול צימרים

אמנם צימרים הם שם נרדף לחופשה חביבה ומפנקת בארץ, ואמנם בתחילת המאה ה-21 צצו בכל פינה בארץ עוד ועוד צימרים שבעליהם האמינו שיפרנסו אותם בשפע – אבל המציאות הרבה פחות נוצצת, ובשנת 2015 למשל התפוסה הממוצעת בצימרים השונים הייתה פחות מ-30%. יכול להיות שיש מי שמאמין כי במחיר של כמה מאות שקלים ללילה מרוויחים המון כסף גם אם הצימר לא תמיד מאויש, אבל בפועל חלק גדול מיחידות הנופש המאובזרות והמושקעות לא מצדיק את ההשקעה בהן, בעלי הצימרים נאלצים להציע מבצעים ולחתוך במחירים, ומאחר שעלות התחזוקה השוטפת לא פוחתת, שהרי הציפיות של הישראלים מצימר נשארו גבוהות, התוצאה היא במקרים רבים הפסד. למעשה יש הטוענים כי הענף כולו עלול לקרוס, ושרבים מבין בעלי אלפי יחידות האירוח ייאלצו לסגור אותן או להסב אותן למשהו אחר.

בהתאם קל להבין מדוע יזמים כמו ערן פולק, אחד השותפים והמנהלים בקרן HAP INVESTMENTS, מעדיף פרויקטים אחרים לגמרי בתחום הנדל"ן, ובפרט דירות מגורים במקומות נחשבים ונחשקים.

התשואה שמניב נכס למגורים מול התשואה שמניב צימר

צימר מניב לבעליו תשואה סבירה, כלומר כזו שניתן לחיות ממנה ברווחה, אם התפוסה שלו היא 45% ומעלה. כאמור בארץ התפוסה הממוצעת היא 30%, ואף מעט פחות מכך, כלומר בחלק גדול מהמקרים התשואה אינה מצדיקה את ההשקעה. עוד כדאי לקחת בחשבון שהעלות של התחזוקה השוטפת הולכת ופוחתת ככל שיש יותר יחידות אירוח באותו מתחם, ובהתאם סיכוייו של מי שמפעיל 4 צימרים צמודים זה לזה להרוויח טובים יותר ממי שיש לו רק 2 יחידות אירוח – אבל מצד שני, קשה יותר למלא 4 יחידות מאשר 2.

כמובן שגם בתחום הנדל"ן לא בהכרח קל למכור כל נכס בכל מקום, אולם מי שמעורה בתחום ומזהה את הלוקיישנים שבהם ישנו עודף ביקוש, יכול תמיד למצוא השקעות מתגמלות במיוחד. כך למשל ערן פולק, עוד לפני שהקים את HAP ביחד עם אמיר חסיד וניר אמזל, היה מעורב בפרויקטים שונים בנווה צדק, כשתנופת ההתחדשות בשכונה הוותיקה רק החלה, וניתן היה להגיע לתשואות גבוהות במיוחד.

הגלובליזציה בשירות HAP וערן פולק

סיבה טובה נוספת להעדיף השקעות בנדל"ן על פני השקעות בצימרים היא שבדרך זו אין צורך להסתפק באפשרויות שנמצאות כאן בארץ אלא ניתן, וכדאי כמובן, לחפש הזדמנויות מתאימות גם מעבר לים. מבחינת HAP מוקד הפעילות הוא ניו יורק, עיר שתמיד יש בה ביקוש ער לנדל"ן ובפרט בלוקיישנים טרנדיים. גם במקרה זה באה לידי ביטוי היכולת של ערן פולק לזהות מגמות עוד לפני שהן מגיעות לשיא וכך לקנות ולבנות בזול יחסית ולמכור אחרי שהטרנד כבר לוהט והמחירים הופכים גבוהים. הבניין הראשון של HAP נבנה בשכונת איסט הארלם, שכמו נווה צדק בעבר הייתה מוזנחת וזוהתה עם פשע ועוני, וכעת היא מושכת אליה אוכלוסייה חזקה.

ערן פולק וקרן ההשקעות הקימו עוד מספר מבנים בניו יורק, וכעת פניהם מועדות לניו ג'רזי (השכנה הצנועה של ניו יורק, שקברניטיה החליטו לפתח וכעת הם מעודדים מיזמי נדל"ן, בין השאר באמצעות הטבות מיסוי משמעותיות שכמובן תורמות לתשואה הצפויה) – זהו עוד יתרון של השקעה בנדל"ן על פני השקעה בצימר: כשאזור מסוים כבר הופך רווי והמחירים בו גבוהים מכדי שאפשר יהיה להגיע לתשואה גבוהה, אפשר פשוט לנדוד לאזור הבא שיהפוך מבוקש במיוחד, וזאת לעומת צימר שכמובן אי אפשר לנייד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *